Jak przygotować samochód do dalekiej podróży?

Przygotowanie do wakacji zawsze jest ekscytujące i radosne. Szczególnie, jeżeli ciężko pracowaliśmy i potrzebujemy tych chwil relaksu dla złapania równowagi. Zawsze warto wcześniej zastanowić się w jaki sposób chcemy dotrzeć do docelowego miejsca. Wielu z nas wybierze samoloty, pociągi, ale jest też ogromna cześć osób, która ceni sobie stuprocentową samodzielność i niezależność i chętnie pojedzie na wakacje samochodem. O wiele prościej jest, kiedy ruszamy w Polskę, sprawa komplikuje się, jeżeli chcemy udać się samochodem za granicę. Wtedy trzeba dołożyć więcej starań, żeby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zepsutego samochodu. Niestety, kiedy do tego dojdzie cała radość z podróży samochodem może się ulotnić, a my większość naszego wolnego czasu będziemy musieli poświęcić na naprawę auta, a nie na relaks. Nie trzeba tłumaczyć, że i koszty będą większe, a my zamiast odpocząć stracimy mnóstwo czasu i energii.

Na co warto zwrócić uwagę przed długą podróżą?

Przed wyruszeniem w podróż własnym samochodem, szczególnie jeśli planujemy przekroczyć granice Polski, konieczna jest dokładna kontrola sprawności auta. Najpierw zacznijmy od rzeczy najprostszych, czyli sprawdzenia daty następnego przeglądu technicznego i OC. Bez ważnego ubezpieczenia OC i przeglądu nie możemy spokojnie kontynuować podróży, jak wiadomo za niedotrzymanie warunków grożą wysokie mandaty, a w przypadku jakiegoś zdarzenia możemy narazić siebie na wiele nieprzyjemności. Jeśli to już mamy zrobione to nie wsiadamy od razu za kółko i nie ruszamy w drogę, tylko odstawiamy auto do zaufanego mechanika, żeby sprawdził nam poszczególne podzespoły, czyli stan silnika, hamulców, układu chłodniczego, pasków, zawieszenia, a także ciśnienie w kołach i koło zapasowe. Nie czekajmy na dokładny termin wymiany oleju silnikowego, wymińmy go przed wyjazdem, podobnie zróbmy z akumulatorem. Na miejscu jesteśmy w stanie zrobić to wszystko na spokojnie bez pośpiesznych decyzji, w sposób przemyślany, a nie pod wpływem narastającego napięcia spowodowanego problemem. Warto pamiętać o tym, że polskie ubezpieczenie jest ważne na całym terenie UE, ale jeśli będziemy przekraczać jej granice musimy posiadać zieloną kartę. Zakupienie jej nie jest problemem, większość firm ubezpieczeniowych ma ją w swojej ofercie, a będzie przydatna na terenach Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Tunezji, Iranu, Turcji, Izraela oraz Ukrainy. Warto również sprawdzić obowiązujące przepisy na drogach krajów, które zamierzamy odwiedzić. Różnice mogą dotyczyć ograniczeń prędkości czy obowiązkowego wyposażenia samochodu.

A tłumaczenie w razie kontroli, że nie wiedzieliśmy nie uchroni nas przed mandatem. Jeżeli jest to długa podróż warto zorganizować sobie podstawowe narzędzia naprawcze i wozić je w bagażniku. Osoby spod znaku przezorny zawsze ubezpieczony mogą zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem Assistance. W razie jakiejkolwiek awarii takie ubezpieczenie zapewni nam holowanie do warsztatu i bezpłatną naprawę. Wariantów takiego ubezpieczenia jest bardzo dużo, zawsze znajdziemy coś, co będzie dla nas odpowiednie. Tak przygotowani możemy zacząć się pakować i ruszać w drogę po niezapomniane przeżycia.

Podsumowanie.

Samochód bardzo ułatwia życie, dzięki niemu stajemy się niezależni od publicznego transportu i nie musimy zastanawiać się, czy udźwigniemy bagaż. Jednak nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu samochodu przed podróżą. Dzięki temu będzie nie tylko przyjemna i spokojna, ale również bezpieczna. Tak przygotowani w pełni możemy cieszyć się przygodą i wspaniałymi chwilami relaksu.