noż masarski

Rodzaje noży, które będą przydatne w kuchni

Jeżeli jesteśmy na etapie wybierania noży do naszej kuchni, niewątpliwie warto od razu zainwestować w takie rozwiązanie, które okaże się przydatne. Również warto pamiętać o tym, że przesadna oszczędność w tym temacie to wybór niejednokrotnie gorszy i tępych rozwiązań, które mogą nam odbierać przyjemność z przygotowywania posiłków. Dlatego pod uwagę powinniśmy wziąć różne noże. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, na jakie rozwiązania należy zwrócić szczególną uwagę, by móc cieszyć się przyjemna 

Klasyczne rozwiązania, czyli rodzaje noży kuchennych

Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiednich noży do naszej kuchni ma szczególne znaczenie. Oczywiście w lokalach gastronomicznych tego typu akcesoria i narzędzia będą odgrywały kluczową rolę, ale jeżeli szczególnie lubimy gotować w naszej własnej kuchni, również powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania wysokiej jakości, gdyż tylko dzięki nim możliwe będzie przygotowanie dań w sposób łatwy, prosty i jednocześnie zadbanie o ich estetykę. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem będzie nóż szefa kuchni, który stanowi dość uniwersalny produkt. Możemy go używać zarówno do przygotowywania mięs, tych czy nawet warzyw i owoców. Posiada on długie ostrze, co pozwala na pokoje niedużych i twardy składników. Warto również zauważyć, przednia część takiego noża będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku krojenia cebuli. Kiedy będziemy chcieli pokroić nim mięso, możemy prowadzić go wzdłuż kości, co umożliwi zarówno szybkie działanie, jakim bezpieczną pracę. Jednak w tym momencie powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na nóż masarski. Nóż masarski będzie doskonałym rozwiązaniem zarówno w profesjonalnej kuchni, a także w domowym zaciszu. Takie rozwiązanie powinno być wysokiej jakości, do umożliwiać sprawną pracę z mięsa. Nóż masarski to niewątpliwie dobra inwestycja, na której nie należy oszczędzać.

 W naszej domowej kuchni, jak i w profesjonalnym lokalu dobrym rozwiązaniem okażą się noże do obierania skórki, które stanowią niezbędne narzędzie. Pozwalają one na precyzyjne oddzielenie z kółek odmierz zarówno owoców, jakich warzyw. Tego typu noże będą poręczne i możemy je znaleźć w różnych rozmiarach, a dzięki temu, że posiadają zakrzywione ostrze w kształcie ptasiego dzioba, praca z nimi okaże się niezwykle przyjemna. Dodatkowo wspomnieć należy, że noże do obierania posiadające proste ostrza będą miały szerokie zastosowanie. Takie rozwiązania przydatne będą nie tylko do obierania, ale również do krojenia. Ostrza takich noży zmierzą zazwyczaj od 10 do 15 cm i niewątpliwie powinny znaleźć się na liście niezbędnych rzeczy do kupienia. Dla porównania możemy przyznać, że zarówno nóż masarski, jak i nóż szefa kuchni i posiada ostrze o długości zazwyczaj 20 cm.

Niezbędnikiem w naszej kuchni okaże się także nóż do chleba posiadający ostre krawędzie. Dzięki temu, że posiadam ząbkowane ostrze, które do złudzenia może przypominać piłę, świetnie sprawdzi się w przypadku krojenia chrupiących skórek pieczywa. Tego typu nożem możemy pokroić nie tylko wypieki, ale również twarde owoce takie jak na przykład arbuzy. Na uwagę zasługuje fakt, że to charakterystyczne ostrze przystosowane do krojenia chleba będzie znacznie bardziej wytrzymałe i nie będzie się stępiało tak szybko, jak w przypadku klasycznych rozwiązań posiadający proste ostrza. By możliwe było swobodne użytkowanie go, warto zwrócić na takie modele, które posiadają przynajmniej 21 cm długości.

Jakie noże będą jeszcze przydatne?

Wspomnieliśmy o tym, że popularnym rozwiązaniem jest nóż masarski, a tutaj możemy wymienić noże do mięs oraz noże do szynek. Będą one wąskie i płaskie, sprawia, że ich ostrze gładko przesuwa się po mięsie. Warto również zainwestować w nóż do trybowania, co pomoże nam w oddzieleniu mięsa od kości. Przydatne będą także noże do ryb. Możemy zwrócić uwagę również na noże do sera miękkiego, które posiadają wgłębienie w ostrzu, co zapobiega przywieraniu seria do noża, a także warto zainwestować w noże dedykowane do twardego sera, do złudzenia swoim ostrzem przypominają kształt siekiery. Dzięki temu, że tego typu ostrze jest krótkie, bardzo łatwo możemy pokroić twardy sen. Do serów dojrzewających również znajdziemy specjalne modele charakteryzujące się niewielkim wgłębieniem tuż nad ostrzem.

Podsumowanie

Niewątpliwie powinniśmy dłużej zastanowić się nad zakupem interesujących nas noży, to też tego typu inwestycja stanowi o dalszej naszej pracy w kuchni. Dzięki temu, że wybierzemy rozwiązania solidne i sprawdzone, z pewnością będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata.