cyklinowanie

Jak odnowić drewnianą podłogę? Kiedy warto zdecydować się na cyklinowanie?

Drewniana podłoga stanowi piękny element wystroju, który z całą pewnością dodaje zarówno ciepła, jak i charakteru każdemu pomieszczeniu. Jednak z czasem, mimo tego, że jest ona niezwykle solidna i wytrzymała, może się zużywać i tracić swój urok. W takim przypadku zatem warto zastanowić się nad jej odnowieniem. Niejednokrotnie najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście cyklinowanie. W niniejszym tekście omówimy, kiedy warto zdecydować się na ten zabieg renowacyjny i jak się do tego przygotować. Zachęcamy do lektury.

Kiedy warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie jest procesem szlifowania drewnianej podłogi, który pozwala usunąć zniszczone warstwy drewna oraz różnego rodzaju nierówności. W ten sposób zniwelujemy zatem zarysowania, wgłębienia, a także niejednokrotnie plan. Ostatecznie zabieg ten ma na celu przywrócenie drewnianej podłodze nowego życia. Oczywiście decyzja o cyklinowaniu zależne jest od kilku czynników. Między innymi należy zwrócić uwagę na stan podłogi, jej wiek, typ drewna i oczywiście nasze osobiste preferencje estetyczne.

W przypadku, gdy drewniana podłoga jest stara i wygląda na zniszczoną, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy realnie oceniam jej stan i podejmą decyzję o tym, czy nadaje się ona do cyklinowania. Podobnie w sytuacji, gdy na powierzchni podłogi pojawia się głębokie rysy, pęknięcia, ale w no zaczyna się odkształcać. Ponadto cyklinowanie okaże się także dobrym wyborem, kiedy chcemy naszej podłodze nadać nowego wyglądu. Zabieg ten sprawi, że możliwa będzie zmiana koloru podłogi i nawet faktura drewna. Prace prowadzone przy użyciu cykliniarki pozwalają na usunięcie starych farb, lakierów i olejów, a następnym krokiem jest nałożenie nowych powłok wykańczających.

Jak przygotować się do cyklinowania?

Przygotowanie do cyklinowania to niezwykle ważny etap, który pozwoli nam uzyskać możliwie jak najlepszy efekt. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby oczyścić podłogę z mebli, dywanów i innych dodatków. Oznacza to więc, że cyklinowanie podłogi będzie możliwe tylko wtedy, kiedy na całej powierzchni będzie ona odsłonięta. Dlatego też przed rozpoczęciem pracy należy wynieść wszelkie przedmioty znajdujące się na podłodze, a także odpowiednio przygotować pomieszczenie, pozbawiając go różnego rodzaju dekoracji. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebne nam będą określone narzędzia. Do wykonania cyklinowania niezbędna okaże się odpowiednia maszyna, czyli cykliniarka, ale przydatne będą także szlifierki. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na samodzielne odnowienie podłogi, taką maszynę możemy wypożyczyć, ale niewątpliwie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowców.

Jeszcze kilka lat temu cyklinowanie kojarzyło się z tym, że w trakcie prowadzonych prac nie unikniemy dużej ilości pyłu i hałasu. Aktualnie możemy cieszyć się nowoczesnymi maszynami, które pomogą nam przeprowadzić działania sprawnie, ale również bez nadmiernego bałaganu.

Oprócz tego, że z pomieszczenia należy wynieść wszelkie meble i dodatki, powinniśmy także zadbać o odpowiednie przygotowanie podłogi. Musi zostać ona dokładnie oczyszczona z wszelkich zabrudzeń i kurzu. Z powodzeniem możemy zrobić to za pomocą odkurzacza i wilgotnej szmatki. Dodatkowo należy również pamiętać o tym, że samodzielne cyklinowanie wiąże się z odpowiednią wiedzą. Należy zatem zakupić papier ścierny o właściwej gradacji. Ziarnistość papieru ściernego zależy oczywiście od stopnia uszkodzenia drewna i otwartości. Zbyt gruboziarnisty papier może zniszczyć dawno, a zbyt dawno ziarnisty nie usunie wystarczająco dużo warstwy.

Jak możemy odnowić drewnianą podłogę?

Odnowienie drewnianej podłogi to proces, który można przeprowadzić bez konieczności cyklinowania, ale oczywiście wszystko zależy od naszych osobistych oczekiwań i preferencji. Na początek musimy usunąć stare wykończenie. Jeżeli znajdują się tutaj zniszczone warstwy lakieru, oleju lub farby powinniśmy się ich pozbyć przy pomocy specjalnego środka. Następnym krokiem będzie wygładzenie powierzchni drewna. Możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego papieru ściernego. Koniecznie należy pamiętać również o tym, aby uzupełnić ubytki w drewnie, a dopiero później nałożyć nowe wykończenie. 

Pamiętajmy, że cyklinowanie okaże się najlepszym rozwiązaniem dla zniszczonej posadzki drewnianej i tym samym najlepszym sposobem na przywrócenie jej doskonałego wyglądu.