Jaki biznes otworzyć na wsi?

Styl życia mieszkańców miasta diametralnie różni się od tego, jaki prowadzą osoby mieszkające na wsi. W związku z tym inne są także potrzeby typowe dla tych dwóch grup społecznych. Bezpośrednio przekłada się to na rodzaje aktywności gospodarczych, jakie mogą być tam realizowane. W końcu, jedynie wtedy, gdy będą one odpowiedzią na oczekiwania ludzi, możliwe będzie odniesienie finansowego sukcesu. Warto przy tym pamiętać, że wieś to nie tylko malownicze krajobrazy, pola uprawne, sady, ogrody i zagrody pełne zwierząt. Wbrew pozorom jest to również świetne miejsce na rozkręcenie przynoszącego zyski biznesu. Sprawdź więc różnorodne inspiracje, które pozwolą Ci otworzyć na wsi działalność przynoszącą duże zyski!

Ekologicznie znaczy zdrowo!

Mieszkasz na wsi i chcesz otworzyć swój biznes? Lubisz przy tym uprawiać owoce i warzywa oraz dysponujesz własnym sadem, ogrodem lub polem uprawnym? Możesz wykorzystać to do zarabiania pieniędzy. Z jednej strony możesz od razu sprzedawać dary natury oraz plony, jakie wyda Twoje pole. Możesz robić to w małym sklepiku z ekologiczną żywnością, przez Internet lub na targowisku. Z drugiej strony możesz jednocześnie przygotowywać z owoców i warzyw tradycyjne, domowe przetwory i zająć się również ich dystrybucją. Twój biznes na pewno znajdzie odbiorców, bowiem obecnie panuje moda na zdrowy tryb życia i ekologiczną dietę, której podstawą są naturalne produkty, czyli właśnie takie, jakie można znaleźć na wsi.

A może gospodarstwo agroturystyczne?

Wakacje na wsi wcale nie muszą być nudne! Możesz wykorzystać tę dewizę i stworzyć w jakiejś małej miejscowości gospodarstwo agroturystyczne. Szczególnie, jeśli w okolicy znajduje się jezioro, połacie lasów, ścieżki biegowe lub rowerowe, czy też inne cuda natury, które sprawiają, że nawet zwykły spacer jest okazją do podziwiania krajobrazów, które zapierają dech w piersiach. Taki wypoczynek to świetna alternatywa zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Cieszy się on coraz większą popularnością, nie musisz więc martwić się, że taki biznes nie wypali. Ludzi przyciąga na wieś bliskość natury, świeże powietrze, spokój oraz dostęp do naturalnych i zdrowych produktów spożywczych.

Wioska tematyczna – przyciągnij turystów na wieś!

Wieś może być źródłem wielu atrakcji dla turystów. Wystarczy tylko zwrócić w niej uwagę na to, co nietypowe, oryginalne i kreatywne. Może stać się to bezpośrednim źródłem świetnego pomysłu na nowy biznes. Warto więc przygotować dla przybywających na wieś gości jakąś wyjątkową i ciekawą ofertę rozrywkową. Wszystko sprowadza się do znalezienia jakiegoś wyróżniającego się elementu wsi i przekucie go w rentowną działalność. Dla przykładu, jeśli wieś słynie z wielu sadów, w których rosną świeże owoce, można zachęcić ludzi do przybywania tam, nie tylko po to, aby kupić jabłka czy gruszki. Dodatkową atrakcją może być dla nich kurs odróżniania od siebie poszczególnych gatunków, udział w zbiorach owoców, a wszystko zakończyć może wspólnie przygotowywanie potraw oraz domowych przetworów z konkretnych owoców. Jabłkowa kraina lub śliwkowy zakątek – to naprawdę dobrze brzmi!

Jaki jeszcze biznes sprawdzi się na wsi?

Jeśli powyższe pomysły Cię nie przekonują, możesz zainspirować się następującymi przykładami:

 • stwórz park linowy lub szkołę przetrwania z torem przeszkód
 • otwórz własną stajnię, hoduj konie i zorganizuj szkółkę jeździecką
 • zostań pszczelarzem, wytwarzaj miód i sprzedawaj go
 • wypiekaj domowe ciasta, torty i ciasteczka, korzystaj przy tym oczywiście z naturalnych, wiejskich składników
 • organizuj tematyczne wycieczki po okolicy, przybliż innym historię Twojej małej ojczyzny
 • jeśli masz zdolności artystyczne, postaw na rękodzieło i sprzedawaj swoje dzieła
 • postaw na florystykę i twórz wyjątkowe, spersonalizowane bukiety z kwiatów, które wyrosną w Twoim ogrodzie
 • wykorzystaj swój talent do dzielenia się z innymi swoją wiedzą, na przykład poprzez organizowanie różnych szkoleń i warsztatów, dla dzieci oraz osób dorosłych
 • jeśli posiadasz dostęp do Internetu załóż swój sklep internetowy i sprzedawaj to, co daje wieś, możesz korzystać również z innych możliwości, jakie daje praca zdalna
 • postaw na aktywność fizyczną i organizuj zajęcia fitness, czy też wspólne treningi i ćwiczenia w pięknych okolicznościach przyrody
 • stwórz mobilny gabinet kosmetyczny i docieraj prosto do domów swoich klientek

Podsumowanie

Rozpoczynając działalność gospodarczą na wsi każdy kieruje się podobnym celem. Jest nim dotarcie do szerokiego grona klientów i zarobienie jak najwięcej pieniędzy. Jednak, aby do tego doszło, należy pod wieloma aspektami zbadać czy nasz pomysł na biznes na wsi ma szansę na powodzenie. Pomóc w tym może prześledzenie następujących aspektów: zapotrzebowanie mieszkańców wsi na dane usługi, ilość potencjalnych klientów, działania podejmowane przez konkurencję oraz posiadane przez siebie możliwości. Warto przy tym wykazać się dużą oryginalnością. Można dokonać tego poprzez wykorzystanie szczególnych właściwości, jakimi pośród innych miejsc wyróżnia się wieś, w której chcesz zacząć działać.