pomiary oświetlenia warszawa

Instalacja elektryczna w domu – obowiązkowe przeglądy i wymiana

Nieprawidłowo działająca instalacja elektryczna w danym budynku lub domu może być niebezpieczna dla jego użytkowników i domowników. Uszkodzona izolacja może stać się bezpośrednią przyczyną zwarcia doprowadzającego do pożaru. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doprowadzić. Receptą na uniknięcie tragedii jest systematyczne wykonywanie pomiarów i przeglądów instalacji elektrycznej. Jak często należy o tym pamiętać? Jakie przepisy prawa reguluję tę kwestię? W czyim obowiązku leży ten obowiązek? Sprawdź najważniejsze informacje o domowej instalacji elektrycznej!

Jakie są wymogi prawne dotyczące instalacji elektrycznej?

Zasady przeprowadzania przeglądów domowej instalacji elektrycznej określają przepisy zawarte w Prawie budowlanym. Przede wszystkim wskazują one częstotliwość w jakiej dokonywana ma być taka kontrola. Zgodnie z nimi ma się to odbywać co pięć lat. Normy prawne regulują ponadto kwestie związane z podmiotem, który jest zobligowany do zadbania o zorganizowanie przeglądu. W budynkach wielorodzinnych jest to rola, którą spełnić musi zarządca budynku. Natomiast w domu jednorodzinnym jest to zadanie właściciela budynku. Stosowanie się do tych reguł jest obowiązkowe. Jednak również w czasie tych pięcioletnich okresów niezbędne jest obserwowanie stanu instalacji we własnym zakresie. I jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy również trzeba skontrolować instalację. Naszą uwagę powinny zwrócić symptomy takie jak: osmolone wnętrza tablicy rozdzielczej, czy też przegrzewające się elementy instalacji. Szczególnie uważnym należy być, jeśli działająca w danym budynku instalacja ma już kilka lat. Stary system jest bowiem dużo mniej wytrzymały, ponieważ zwykle jest on wykonany z nietrwałego aluminium. Teraz bardziej powszechne jest używanie miedzi. Trzeba więc pamiętać, że stare instalacje elektryczne nie mogą być nadmiernie przeciążane. Nie można chociażby korzystać jednocześnie z kilku urządzeń podłączonych do prądu. Niezastosowanie się do tych zasad może skończyć się porażeniem prądem, a nawet wybuchem pożaru.

Kiedy zalecane jest dokonywanie obowiązkowego przeglądu?

Przegląd domowej instalacji elektrycznej jest procesem złożonym. Ważnymi etapami są chociażby – pomiar grubości izolacji, sprawdzenie działania instalacji elektrycznej w budynku, jak również skontrolowanie tablicy rozdzielczej. Widać więc dokładnie, że bez posiadania odpowiedniej wiedzy, nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać kontroli. Konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowców w tym zakresie. Najlepiej jest zaplanować tego typu prace na czas letni. Na przykład, jeśli chce się zrywać tynki, powinno się zająć również wymianą starej instalacji elektrycznej na całkiem nową.

Wymiana instalacji elektrycznej – najważniejsze zasady!

Decydując się na całkowitą wymianę dotychczasowej instalacji elektrycznej powinno się pamiętać o wdrożeniu w praktyce następujących wskazówek:

  • Przystępując do organizacji remontu domowego systemu elektrycznego niezbędne jest przygotowanie wszystkich dokumentów dotyczących instalacji elektrycznej – ułatwi to pracę elektrykowi.
  • Jeśli ma się zamiar dokonać remont całej domowej instalacji, obowiązkowe jest ponadto wystąpienie o tak zwane warunki do Zakładu Energetycznego.
  • Nie można zapomnieć także o rozplombowaniu licznika.
  • Planując rozkład nowej instalacji trzeba uwzględnić fakt, że współcześnie korzysta się z większej ilości urządzeń pobierających energię elektryczną. Jasny jest więc wniosek, że unowocześniona instalacja musi być bardziej wytrzymała na obciążenia.
  • Trzeba uwzględnić także konieczność zamontowania gniazd z uziemieniem, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których działają urządzenia takie jak pralka czy lodówka.
  • Wymieniając instalację elektryczną warto także zmienić używane wcześniej żarówki na energooszczędne. Zaleca się to zrobić, zwłaszcza tam, gdzie sztuczne światło jest używane przez nas przez długi czas każdego dnia. W łazience, czy przedpokoju najlepiej sprawdzi się oświetlenie ledowe. (sprawdź ofertę: pomiary oświetlenia warszawa )

Ile kosztuje remont instalacji elektrycznej w domu?

Trudno jest jednoznacznie określić koszty związane z remontem instalacji elektrycznej. Na całkowite koszty takiej inwestycji składa się bowiem – cena materiałów i poszczególnych elementów instalacji oraz robocizna. Średni koszt wymiana takiej instalacji w przypadku domu jednorodzinnego wynosi więc od kilku do kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy w głównej mierze od tego jak drogie materiały wybierzemy oraz z usług jakiej firmy skorzystamy.

Podsumowanie

Pamiętać trzeba, że samo regularne dokonywanie przeglądu instalacji nie jest wystarczające. Równie ważne jest to, aby tego typu działania wykonane zostały nie przez pseudoelektryków, ale przez fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie i posiadających odpowiednie uprawnienia. Potwierdzenie każdego przeglądu powinien stanowić protokół sporządzony przez osobę wykonującą kontrolę okresową. Dobrze jest zadbać o to, aby wszystkie formalności zostały dopełnione, bowiem dokumenty te mogą okazać się niezbędne w przypadku ewentualnego ubiegania się o odszkodowanie.

Opublikowany w Dom