Zintegrowana komunikacja marketingowa

Trendy w skutecznej komunikacji marketingowej nieustannie ewoluują wraz ze zmieniającymi się potrzebami konsumentów. Firmy, którym zależy na odniesieniu sukcesu w swojej branży muszą więc nieustannie być na bieżąco, bo przestarzałe działania marketingowe nie przynoszą już pożądanego efektu.

Jeszcze kilkanaście lat temu komunikacja pomiędzy marką a klientami była mocno jednostronna i opierała się na różnych formach przekazu reklamowego czy na promocji. Klient był jedynie odbiorcą informacji, natomiast nie uczestniczył w żadnym dialogu z marką. Zresztą firmy na ten dialog nie były nastawione – interesował je jak największy zysk przy jednoczesnym jak najniższym koszcie działań reklamowych. Taka forma przyciągania klientów sprawdzała się przez długi czas, jednak z biegiem lat i stale rosnącym rynkiem towarów i usług stawała się coraz mniej skuteczna. Trzeba wiec było szukać rozwiązań, dzięki którym marka mogła się wyróżnić na tle konkurencji. Jeśli wszystkie marki stosowały podobne formy reklamy i promocji, nie ma się co dziwić, że konsumenci nie potrafili się w tym gąszczu odnaleźć.

Nie jednostronna reklama, a komunikacja z konsumentem

Wraz z rozwojem rynku reklamowego i potężnym zalewem przekazów reklamowych, odbiorcy stali się niejako odporni na różne formy reklamowej manipulacji. Szybko okazało się wtedy, że nawet najlepsza forma jednostronne reklamy nie jest w stanie zapewnić biznesowego sukcesu. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach w biznesie pojawił się nowy trend – zintegrowana komunikacja marketingowa, która w praktyce sprawdza się doskonale. Ta forma komunikacji polega przede wszystkim na dwustronnej wymianie informacji pomiędzy firmą a jej potencjalnymi klientami. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają możliwość dostosowywania swojej oferty do zmieniających się potrzeb rynku. A o tym, że te potrzeby się zmieniają, informują sami klienci.

Pozytywny wizerunek buduje zaufanie

W zintegrowanej komunikacji marketingowej ogromne znaczenie ma public relations, czyli budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Działania w tej materii powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb konkretnej firmy, branży w której działa oraz efektu, jaki w ten sposób chce się osiągnąć. Choć jednym z podstawowych celów PR jest zdobywanie nowych klientów, warto pamiętać także o takich aspektach, jak tworzenie spójnego wizerunku marki, która powinna dobrze klientom się kojarzyć. Dzięki temu pracuje się bowiem na długoterminowy sukces. Nie każdy odbiorca komunikatów na linii marka-konsument zostanie automatycznie klientem firmy, co nie oznacza, że nie zostanie nim wcale. Jeśli firma będzie miała swoje miejsce w świadomości konsumenta, a jednocześnie będzie kojarzyła się pozytywnie z wysoką jakością produktów i usług, zapewne sięgnie on po jej produkty w sytuacji, gdy pojawi się u niego taka potrzeba.

Jasna, przejrzysta, długoterminowa strategia

Zintegrowana komunikacja marketingowa wymaga odpowiedniego dobrania kanałów komunikacji. Im więcej jest dróg, jakimi firma dociera do klienta, tym lepie. Warto przy tym pamiętać przede wszystkim o połączeniu tradycyjnych form reklamy ze wszystkim, co obecnie oferuje przestrzeń wirtualna. Aby komunikacja była skuteczna, musi być od początku do końca zaplanowana i to długoterminowo. Każda marka musi mieć nie tylko plany krótkoterminowe, ale wręcz wieloletnie strategii komunikowania się z klientami. W tej kwestii warto zacząć od podstaw – trzeba wyznaczyć jasne cele komunikacji oraz określić, jakie efekty chcemy dzięki nim uzyskać. Firma powinna mieć spójną identyfikację wizualną, dobre i rzucające się w oczy logo, kolorystykę, która towarzyszy wszystkim komunikatom oraz wiele innych stałych atrybutów, które będą znajdowały się we wszystkich przekazach reklamowych, bez względu na kanał, jakimi będą wypuszczane do klientów.

Najważniejszy jest konsument

Planując komunikację marketingową zawsze trzeba pamiętać, że najważniejsze miejsce musi mieć w niej klient. Przekazy, które pomijają nadrzędne dobro klienta, będą z pewnością o wiele słabsze i dadzą mniejsze efekty niż taki dialog z konsumentami, który będzie nastawiony na poznanie ich potrzeb, zachowań, oczekiwań wobec marki. Każda marka, bez względu na branżę, powinna rozmawiać z klientami, umożliwiać im opowiedzenie o swoich oczekiwaniach, a także o tym, co im się w działalności firmy i w jej produktach podoba, a co nie. Co więcej – trzeba nie tylko słuchać klientów, ale również działać w taki sposób, by spełniać ich potrzeby. Budowanie relacji z klientami jest działaniem długofalowym, dlatego też trzeba mieć świadomość, że efekty z pewnością nie pojawią się od razu po wprowadzeniu nowych działań w życie. Dobre wyniki zintegrowanej komunikacji marketingowej pojawiają się często po wielu miesiącach czy latach odpowiednio przemyślanych działań.