meble na wymiar

Jak czyścić i dbać o meble.

Zakup mebli do mieszkania to bardzo poważne przedsięwzięcie. Meble stanowią wystrój całego domu, tworzą klimat, porządkują pomieszczenia, a poza tym są odzwierciedleniem gustu właściciela. Jest to o tyle ważna decyzja, że meble kupujemy po to, żeby służyły nam przez lata, wymieniamy je rzadko. Obecnie mamy ogromny wybór mebli z różnego rodzaju materiałów. Żeby rzeczywiście służyły przez lata warto odpowiednio o nie dbać. Podstawową jest pielęgnacja i czyszczenie.

Pielęgnacja mebli drewnianych.

W przypadku mebli drewnianych ważne, żeby pamiętać iż drewno nie lubi nadmiaru wody. Do czyszczenia powierzchni drewnianych wystarczy lekko wilgotna szmatka z mikrofibry. Zasada czyszczenia naturalnego drewna mówi, żeby czyścić wzdłuż słojów miękką gąbką lub ściereczką. W drogeriach znajdziemy również wiele pomocnych środków do czyszczenia dedykowanych drewnu. Należy dokładnie zapoznać się i postępować z instrukcjami postepowania. Zapobiegnie to błędom, a jednocześnie pomoże we właściwym uporaniu się z brudem i kurzem. Kilka prostych zasad, jakie będziemy przestrzegać przy pielęgnowaniu mebli drewnianych na pewno pomoże w jak najdłuższym zachowaniu ich pięknego wyglądu. Zapomnijmy o używaniu do czyszczenia mebli drewnianych innych środków niż do nich przeznaczonych. Wszelkie ostre gąbki, drapaki i szczotki również należy wykluczyć. Rysują one powierzchnię i ścierają warstwę ochronną. Mokre plamy, albo zabrudzenia, które mogą zaschnąć usuwajmy jak najszybciej. Gorące przedmioty mogą odbarwiać drewno, więc pomocne będą wszelkiego rodzaju podstawki na kubki i talerze. Ustawienie mebli w pobliżu źródeł ciepła niesie ryzyko wcześniejszego zniszczenia, podobnie jak wystawianie ich na ostre słońce.

Meble z połyskiem- jak je czyścić.

Meble z połyskiem są niezmiernie wrażliwe do miesiąca po ich zakupie. Ściągamy wtedy z nich folię a warstwa lakieru jeszcze pracuje. W tym czasie szczególnie trzeba na nie uważać. Potem zasadniczo wystarcza miękka zwilżona szmatka i detergent przeznaczony do powierzchni błyszczących. Złotą zasadą jest usuwanie na bieżąco trudniejszych zabrudzeń, dzięki czemu nie zasychają, więc nie musimy używać drażniących środków. Niedopuszczalne jest również stosowanie ostrych gąbek, drapaków. Zarysowany lakier nie wygląda estetycznie, a powierzchnia znacznie szybciej się niszczy.

Jak czyścić meble z płyty MDF

Meble z płyty MDF są bardzo popularne, ponieważ imituje ona drewno, a jest znacznie tańsza. Jej dostępność w różnej kolorystyce a przy okazji dostępna cena, przekonały niejednego domatora, żeby zainwestować właśnie w tego rodzaju meble. Również tutaj najlepiej sprawdza się czyszczenie miękką, lekko wilgotną ściereczką. Dopuszczalne jest również używanie papierowych ręczników, jako metoda na sucho usuwania kurzu. Producenci środków czystości również zadbali i o te niszę. Jest dostępnych wiele pomocnych detergentów, które pomogą w utrzymaniu czystości mebli oraz zapobiegną nadmiernemu osiadaniu kurzu.

Meble tapicerowane.

Bardzo często nasze kąciki wypoczynkowe składają się z kanap i foteli pokrytych tapicerką. Jest to miejsce intensywnie eksploatowane przez całą rodzinę z tego względu wymaga szczególnej dbałości, żeby meble mogły zachować ładny wygląd jak najdłużej. Ważne jest regularne, dokładne odkurzanie nie tylko powierzchowne, ale również obejmujące wszystkie zakamarki. Jeżeli robimy to z pomocą szczotki należy pamiętać, żeby była miękka, a w przypadku odkurzacza, żeby posiadał specjalną nakładkę. Warto również od czasu do czasu skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w czyszczeniu i konserwowaniu tapicerek. Należy pamiętać, żeby regularnie wytrząsać poduchy należące do kanapy, ponieważ z czasem mogą się odkształcać.

Podsumowanie.

Jeżeli chcemy, żeby nasze meble wyglądały jak najdłużej jak nowe, należy o nie regularnie dbać. Nie jest to skomplikowane i w większości przypadków wygląda podobnie. Najczęściej wystarczy miękka, wilgotna szmatka. Pamiętajmy jednak, że mamy możliwość zakupienie różnego rodzaju środków pomagających w utrzymaniu dobrego wyglądu różnego rodzaju mebli. Od czasu do czasu przyda się również fachowa pomoc.