Jak urządzić domowe biuro?

Wiele osób, które decydują się na założenie własnej firmy, ma możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z poziomu domu. Praca w domu ma mnóstwo zalet i z pewnością jest obiektem zazdrości osób, które pracują na etatach. Warto jednak pamiętać, że taka forma zatrudnienia jest bardzo wymagająca. Co więcej, trzeba zadbać o komfort i wygodę pracy oraz o spokój do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Jeśli decydujemy się na pracę w domu, pierwszą kwestią jest zorganizowanie we własnych czterech ścianach biura, które będzie nam służyło do pracy. W przypadku dużego domu nie powinno być z tym większego problemu – biuro należy wtedy zorganizować w takim pomieszczeniu, które będzie znajdowało się jak najdalej od wnętrz obleganych przez innych domowników, czyli kuchni i salonu. Nie zawsze bowiem będziemy mieć możliwość pracy w pustym domu, a spokój, cisza są niezbędne, aby się skupić na wykonywaniu zawodowych zadań. Jeśli nie mamy domu, a zwykłe mieszkanie w bloku, również warto jedno pomieszczenie wydzielić na biuro. W przypadku, gdy mieszkanie jest za mało, przyda się chociażby fragment przestrzeni, który należy w jakikolwiek sposób oddzielić od reszty pomieszczenia.

Zadbaj o wygodne, ergonomiczne meble

meble na wymiar

Bez względu na to, czy pracujemy na etacie, czy w biurze w domu, najczęściej spędzamy na pracy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Siedzenie przy komputerze przez wiele godzin może być niewygodne i uciążliwe, dlatego należy zadbać o wygodne, komfortowe i funkcjonalne meble, które zapewnią nam jak najwyższy komfort pracy. Dobre, wygodne biurko powinno być solidne, wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie na tyle duże, aby poza komputerem można było na nim zmieścić inne elementy niezbędne do pracy. Wybór krzesła lub fotela biurowego również nie powinien być przypadkowy. O jego jakości w dużym stopniu zależy, w jakim stanie będzie nasz kręgosłup po dłuższym czasie pracy w takim systemie. Fotel biurowy powinien być wygodny, bardzo dobrze wyprofilowany, mieć duże siedzisko i oparcie, a także podłokietniki. Najlepszą opcją będzie fotel na kółkach, który jest najłatwiejszy w codziennym użytkowaniu.

Miejsce do przechowywania dokumentów

W każdym domowym biurze nie powinno zabraknąć miejsca, w którym znajdować się będą nasze dokumenty, książki, przybory biurowe czy inne akcesoria niezbędne do codziennej pracy. Warto wybrać solidną szafę lub regał, który stylistycznie będzie dopasowany do mebli, które już znajdują się w pomieszczeniu. Dzięki temu wszystkie meble w naszym domowym biurze będą tworzyły kompozycyjną całość.

Kolor ścian ma znaczenie

Gdy planujemy aranżację domowego biura, warto również wziąć pod uwagę to, jak prezentują się nasze ściany. W aranżacji wnętrz ogromne znaczenie ma psychologia kolorów i ich wpływ na pracę naszego mózgu. W domowym biurze, gdzie będziemy na co dzień podejmować intensywny wysiłek umysłowy, ściany nie mogą być przypadkowe. Pamiętajmy, że są kolory, które mogą działać nużąco lub drażniąco, są też takie, które dodają energii i pobudzają do kreatywnej pracy. Dobrym rozwiązaniem może być błękit lub zieleń, które są łagodnym tłem dla mebli, a jednocześnie tworzą spokojną atmosferę. Osoby, które potrzebują więcej energii, mogą pomalować ściany na czerwono lub pomarańczowo. Niewskazane są natomiast ściany żółte lub fioletowe, które w pomieszczeniach, w których przebywamy przez wiele godzin, mogą wzbudzać złość, agresję lub niechęć do jakiegokolwiek działania.

Dobre światło dzienne i sztuczne

W pomieszczeniu, które będzie służyło do pracy, ogromne znaczenie ma oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Zadbajmy o to, by okno było tak zaaranżowane, aby wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła dziennego. Jest ono dla nas optymalne i najlepiej się przy nim pracuje. Jeśli we wnętrzu będzie panował półmrok, nie będzie to dla nas zbyt duża motywacja do pracy. Senna atmosfera i mało światła dziennego sprawią, że będziemy wykonywać swoje obowiązki zawodowe o wiele wolniej. Aranżacja okna powinna więc być jasna i prosta – wystarczy roleta w jednolitym kolorze, którą można opuścić w razie gdyby słońce zbyt mocno raziło w oczy. Zadbajmy również o sztuczne oświetlenie, czyli różnego rodzaju lampy. Najważniejsze jest oczywiście główne światło sufitowe. Lampa powinna dawać mocne, intensywne światło, najlepiej w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do kolorystyki światła dziennego. Zbyt mocne żarówki są niewskazane, bo będą nas razić w oczy. Zbyt ciemne natomiast spowodują, że stracimy zapał do jakiegokolwiek działania. Poza głównym oświetleniem we wnętrzu przyda się światło uzupełniające, lampy biurkowe czy stojące. Dobrym rozwiązaniem może być również punktowe oświetlenie LED rozmieszczone w różnych miejscach na suficie. Taka opcja świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich wnętrz. Gdy są one równomiernie oświetlone, wydają się większe niż są w rzeczywistości.