Co warto wiedzieć o karate, czyli krótka historia tej sztuki walki

Zacznijmy od tego, że karate jest wytworem mieszkańców Okinawy i posiada wielowiekową historię, która niewątpliwie łączy się z miejscem powstania tej sztuki walki oraz sportów walki. Aktualnie przyjmuje się również, że karate utożsamiane jest z wytworem Japończyków z tego względu, że Okinawa aktualnie należy właśnie do Japonii. Jednak wspomnieć należy, że ówcześnie, kiedy kształtowała się ta sztuka walki, Okinawa należała do Królestwa Ryukyu, które było państwem. Oczywiście prawdą jest fakt, że także Japończycy zastrzeżeniami karate na całym świecie, ale niezwykle ważne jest to, by pamiętać o tym, że ta sztuka walki została po prostu przeniesiono do Japonii z Okinawy. Co tak naprawdę warto wiedzieć jeszcze o karate? Oto kilka ważnych informacji, dotyczących tej sztuki walki.

Zrozumieć karate

To, co trzeba wiedzieć przede wszystkim, to fakt, że w karate chodzi przede wszystkim o pokonanie, a dokładniej obezwładnienie przeciwnika bez użycia broni. By tego dokonać stosuje się jedynie własne ciała. Nie ulega wątpliwości fakt, że karate jest najpopularniejszą na świecie sztuką walki, a zainteresowanie nią wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie. Warto wspomnieć także o tym, że karate nie tylko pokonywania i obezwładniania napastników, ale z powodzeniem rozwija także charakteryzującego, jego refleks oraz ruchy i ich precyzję.

Jeżeli mielibyśmy dosłownie przetłumaczyć samą nazwę, czyli słowo „karate” słowa, oznaczałoby ono po prostu puste dłonie. Zatem w kratę chodzi o to, że walka odbywa się głównie za pomocą gołych rąk lub nóg. Sama sztuka walki składa się z rozmaitych technik, które polegają na blokowaniu oraz udaremnianie ataku wroga, by później przystąpić do kąt ataku przez uderzenie rękami lub innymi częściami ciała. Warto wiedzieć tak że o tym, o że ciosy w karate mogą być wykonywane stopą, kolanem, głową, rzecz jasna rękami oraz innymi powierzchniami ciała. Nie bez powodu mówi się, że karate jest prawdziwą szkołą charakterów z tego względu, że uczy ono nie tylko samoobrony i doskonali sprawność fizyczną ale poprzez jego jesteśmy na treningi, które prowadzone są systematycznie, znacznie pomaga wzmocnić samoocena oraz zadbać o dyscyplinę.

Historia karate

Wspomnieliśmy już o tym, że karate zostało stworzone na Okinawie. Niezwykle ważne jest to, że jestem na tyle popularny Sport oraz sztuka walki, że aktualnie swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Na chwilę obecną możemy doliczyć się aż ponad 100 stylów galaretę, a jedyną organizacją, która odpowiedzialna jest za ruch sportowy karate i uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest World Karate Federation. To, z czego zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę to fakt, że dla karate charakterystyczny jest system stopni uczniowskich oraz mistrzowskich, który odrębny jest w wielu organizacjach i stylach karate. System ten został stworzony na bazie judo.

Japoński mistrz karate, które określany jest mianem „ojca współczesnego karate” twierdzi, że herbatę pochodzi prawdopodobnie z kempo, z japońskiej sztuki walki przypominającej boks, a które przenikało z południowochińskiej prowincji Fujian. Na początku znany karate było jako Okinawa- te, czyli tubylcza forma chińskiego boksu lub „kara-te” przy czym słowo „kara” oznaczało „chiński”. Już na początku bardzo wyraźne były różnice między tymi dwoma szkołami. W chwili, kiedy zaczął obowiązywać zakaz trenowania karate, bardzo wiele technik z tej sztuki walki zostało wprowadzonych w okinawskie tańce ludowe. Kiedy wspomniane ojciec współczesnego karate, czyli Funakoshi zaczął trenować na Okinawie, karate było określane jako ręka wojownika. Z czasem mistrz ten zaproponował nazwę,  „Dai Nippon Kempo Karate-do”, która z czasem początkowo spotkała się z silną krytyką nie tylko w Japonii, ale również na Okinawie. Dodać należę, że w tym właśnie okresie wszystko co chińskie było postrzegane jako jakościowo lepsze i doskonalsze. Interpretacja ta, wynikająca z pisowni, zawierała w sobie słowo ” pusta „, a nie jak zakładano” chińska”. Mistrz jednak starannie udowadniał taką interpretację, przyjmując że będzie ona bardziej odpowiednia, gdyż w karate chodziło to, że wybrane przez niego w nazwie ręce definiował fakt, że w karate chodzi o puste dłonie, czyli tak jak, które pozbawione są broni.

Warto również dodać, że dawniej na Okinawie były dwie szkoły karate, a mianowicie: Nahate i Shurite.  Szkoły te zostały stworzone na bazie chińskich szkół boksu. Dlatego też przyznać należy, że chiński boks przebył po prostu może i tym samym trafił na Okinawie, gdzie doszło do przemieszczania się go z oryginalnymi technikami okinowskimi, z których powstało właśnie dzisiejsze karate.

Podsumowanie Niewątpliwie historia karate jest o wiele bardziej rozbudowana i bardziej dokładna, niż to podajemy. Zależy nam jednak na tym, w przede wszystkim udowodnić, że karate ma swoją niezwykle rozległą historię i solidne fundamenty, na których nieustannie jest rozwijane i doskonalone.